Προγράμματα Φοιτητών

foititiko-frontistirio

Το φοιτητικό φροντιστήριο αξία μεριμνά παρέχοντας τη δυνατότητα προετοιμασίας φοιτητών ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΕΑΠ, καθώς και πανεπιστημίων του εξωτερικού.
Στα προγράμματα σπουδών περιλαμβάνονται:

• ΕΞΑΜΗΝΙΑΙΑ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ
Στο πλαίσιο υλοποίησης των βασικών στόχων του φροντιστηρίου, πραγματοποιούνται δίωρα εβδομαδιαία μαθήματα, η συχνότητα των οποίων καθορίζεται από τις ανάγκες του εκάστοτε φοιτητή. Τα μαθήματα διεξάγονται στις εγκαταστάσεις του φροντιστηρίου μέσω συμβατικού-διαδραστικού πίνακα, και βίντεο-προτζέκτορα. Με την έναρξή τους, ο καθηγητής καταρτίζει ένα αναλυτικό χρονοδιάγραμμα, ώστε να γίνεται σωστός καταμερισμός του χρόνου προετοιμασίας. Κατά την διάρκεια του μαθήματος, δίνεται έμφαση τόσο στην θεωρία όσο και στις ασκήσεις, ώστε ο φοιτητής να μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του, ενώ σε τακτά χρονικά διαστήματα διενεργούνται γραπτές εξετάσεις, προκειμένου να ελεγχθεί ο βαθμός εμπέδωσης του γνωστικού αντικειμένου. Επιπλέον, τα μαθήματα πληροφορικής πραγματοποιούνται σε υπολογιστή υπό την καθοδήγηση του διδάσκοντος. Η διδασκαλία διεξάγεται στην Ελληνική ή στην Αγγλική γλώσσα.

• ΤΑΧΥΡΡΥΘΜΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ
Στην περίπτωση που ο φοιτητής χρειαστεί υποστήριξη στα μαθήματα, σε βραχύ διάστημα πριν τις εξετάσεις, όπως επί παραδείγματι μία εβδομάδα πριν τη διεξαγωγή τους, ο καθηγητής εστιάζει την προετοιμασία στην επίλυση θεμάτων περασμένων εξεταστικών περιόδων.

• ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΞ’ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ
Στην περίπτωση που δεν είναι εφικτή η φυσική παρουσία του φοιτητή, το μάθημα παραδίδεται μέσω διαδικτυακής εφαρμογής, στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά.

• ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΥΣΗ ΑΣΚΗΣΕΩΝ
Καθηγητές του φροντιστηρίου αξία αναλαμβάνουν την εκπόνηση εργασιών προπτυχιακού και μεταπτυχιακού επιπέδου καθώς και την συγγραφή τους, στον κατάλληλο κειμενογράφο. Αρχικά, καθορίζεται ένα λεπτομερές χρονοδιάγραμμα για τα στάδια της εργασίας, εν συνεχεία παραδίδεται ο βασικός κορμός της και τέλος, η εργασία επιδίδεται στον ενδιαφερόμενο σε ηλεκτρονική ή χειρόγραφη μορφή. Ειδικά στις περιπτώσεις διπλωματικών εργασιών προηγείται η βιβλιογραφική παρουσίαση ενώ το κείμενο συγγράφεται από δύο τουλάχιστον καθηγητές, ώστε να υπάρχει πολυεπίπεδη κάλυψη του θέματος.

• ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού προαπαιτούν γραπτή εξέταση του φοιτητή, ώστε να γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακά προγράμματα. Στην περίπτωση αυτή, ο υπεύθυνος σπουδών μαζί με καθηγητές των αντίστοιχων ειδικοτήτων καθορίζουν το ανάλογο πρόγραμμα προετοιμασίας. Στο τέλος της περιόδου, ο φοιτητής υποβάλλεται σε γραπτή εξέταση προσομοίωσης.Οι διδάσκοντες του φροντιστηρίου είναι κάτοχοι μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων σπουδών, με προϋπηρεσία στο εκάστοτε γνωστικό αντικείμενο, την οποία προσυπογράφει η ανάθεση , στους εν λόγω διδάσκοντες, επικουρικού έργου από τριτοβάθμιες σχολές , στο πλαίσιο μαθήματος ή εργαστηρίου. Ο καθηγητής επιλέγεται ανά περίπτωση, βάσει του γνωστικού αντικειμένου και των ειδικών προαπαιτούμενων του τμήματος ,στο οποίο ο ενδιαφερόμενος φοιτά. Με τον τρόπο αυτό οι εξατομικευμένες ανάγκες του φοιτητή καλύπτονται άρτια.Ο εκπαιδευτικός οργανισμός αξία, με τα προγράμματα σπουδών και τις παράλληλες δράσεις του, αναδεικνύει την εκπαιδευτική πράξη, με σεβασμό στο φοιτητή, στο γνωστικό αντικείμενο, στη γνώση.