Ανάπτυξη Εφαρμογών – Σχολιασμός Θεμάτων Πανελλαδικών 2018 Γ΄Λυκείου

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα Σχόλια στα Θέματα της Ανάπτυξης Εφαρμογών (Ο.Π. Σπουδών Οικονομίας & Πληρ/κής), των Πανελληνίων Εξετάσεων 2018 στα οποία εξετάστηκαν την Τετάρτη 13/6/2018 οι μαθητές της Γ’ τάξης ΓΕΛ.

Τα θέματα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως μέτριας δυσκολίας, αλλά απευθυνόμενα σε καλά προετοιμασμένους μαθητές και γνώστες του αντικειμένου της Πληροφορικής. Το διαγώνισμα δεν ήταν ιδιαίτερο μεγάλο σε έκταση, αλλά απαιτούσε πολλή προσοχή και συγκέντρωση από τα παιδιά.
Υπήρχαν μικρές παγίδες σε όλα τα θέματα: ξεκινώντας από τα πρώτα Σωστό/ Λάθος και καταλήγοντας  στο Δ2 του τέταρτου θέματος. Αυτό το γεγονός, δυσκόλεψε πολύ την άριστη βαθμολογία, το απόλυτο 100%.
Οι ασκήσεις (τρίτο και τέταρτο θέμα) είχαν αρκετές ασάφειες και προβλήματα στην διατύπωση. Οι μεθοδολογίες που ζητήθηκαν εκεί, ήταν αναμενόμενες και απλές, χωρίς κάτι εξεζητημένο. Αλλά η κακή διατύπωση που υπήρχε, δυσκόλεψε τους μαθητές στο να αναγνωρίσουν την σωστή πορεία επίλυσης των ασκήσεων.

Τομέας Πληροφορικής του Ομίλου «αξία»

Ο Όμιλος Φροντιστηρίων «αξία» εύχεται κάθε επιτυχία σε όλους όσοι εξετάστηκαν σε αυτά τα Θέματα!

Για να δείτε τα Θέματα και τις Απαντήσεις των Πανελλαδικώς Εξεταζομένων Μαθημάτων, πατήστε στην εικόνα παρακάτω:

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων αξία στο Facebook, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.