Δες τα 20 Τμήματα με τις υψηλότερες και τις χαμηλότερες βάσεις στο ΠΑΔΑ!

Κατά το εκπαιδευτικό έτος 2017-2018, στον χάρτη του μηχανογραφικού, οι υποψήφιοι για πρώτη φορά δεν συνάντησαν κανένα τμήμα Τ.Ε.Ι. στο λεκανοπέδιο της Αττικής. Το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής (ΠΑΔΑ) δημιουργήθηκε το 2018 ως αποτέλεσμα της συγχώνευσης των Τ.Ε.Ι. Αθήνας και Πειραιά. Αποτελείται από τη Σχολή Μηχανικών, τη Σχολή Διοικητικών, Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών, τη Σχολή Εφαρμοσμένων Τεχνών και Πολιτισμού, τη Σχολή Υγείας και τέλος, από τη Σχολή Τροφίμων. Οι προαναφερθείσες Σχολές καλύπτουν ένα ευρύ πεδίο γνωστικών αντικειμένων, τα οποία, λόγω του γεγονότος ότι προηγουμένως ανήκαν στην Τεχνολογική Εκπαίδευση, συναντώνται στην εφαρμοσμένη τους μορφή. Η επιστημονική ομάδα της EMPLOY συγκέντρωσε και παραθέτει στη συνέχεια, τα είκοσι τμήματα του ΠΑΔΑ, δέκα με τις υψηλότερες και δέκα με τις χαμηλότερες βάσεις στις Πανελλαδικές του 2018.

Παρακάτω παρατίθενται τα δέκα τμήματα του ΠΑΔΑ με τις υψηλότερες βάσεις:
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 17.023
ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 16.473
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΑΙΓΑΛΑΕΩ) 16.284
ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 15.490
ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 15.462
ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 15.346
ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 15.313
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 14.930
ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΜΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 14.273
ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΝΟΥ, ΑΜΠΕΛΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 13.662

Στη συνέχεια παρατίθενται τα δέκα τμήματα με τις χαμηλότερες βάσεις:
ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 11.860
ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 11.645
ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 11.629
ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 11.307
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 10.688
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 10.091
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 9.889
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) 9.768
ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 9.296
ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ 7.575

Γίνεται λοιπόν κατανοητό ότι οι προτιμήσεις των μαθητών που συγκέντρωσαν τις υψηλότερες βάσεις αφορούσαν σε παραϊατρικά τμήματα, τμήματα παροχής φροντίδας και πρόνοιας αλλά και στην κοινωνική εργασίας εξαιτίας των αυξανόμενων κοινωνικών αναγκών σε αυτούς τους τομείς.

Επιμέλεια κειμένου: Ειρήνη Αλεξιάδου, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Σταδιοδρομίας EMPLOY

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων «αξία» στο Facebook ή Follow στο Instagram, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.