Εισαγωγή μαθητών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020

Καθορίστηκαν με απόφαση που υπέγραψε ο υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου, οι διαδικασίες για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020. Κάθε ενδιαφερόμενος για εισαγωγή, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση, δικαιούται να συμμετέχει στις διαδικασίες επιλογής μίας και μόνο σχολικής μονάδας, είτε μίας Πειραματικής είτε μίας Πρότυπης.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την απόφαση:

• Οι αιτήσεις για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία για τη σχολική χρονιά 2019-2020 θα υποβάλλονται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ε.Ε.Π.Π.Σ.: https://www.iep.edu.gr/pps/ κατά το χρονικό διάστημα από 27 Μαΐου έως 4 Ιουνίου.
  • Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία και Πειραματικά Δημοτικά (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 11 Ιουνίου 2019.
  • Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Γυμνάσια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019.
  • Οι εξετάσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα Γυμνάσια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019.
  • Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Λύκεια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019.
  • Οι εξετάσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα Λύκεια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019.

Δείτε εδώ αναλυτικά το ΦΕΚ