Ελεύθερες μετεγγραφές στους φοιτητές των πυρόπληκτων περιοχών

Με απόφαση του υφυπουργού Παιδείας ρυθμίζονται τα θέματα σίτισης και στέγασης καθώς και της μετεγγραφής των φοιτητών – πληγέντων κατά τις πυρκαγιές της 23ης και 24ης Ιουλίου 2018.

Ειδικότερα για τις μετεγγραφές, στους φοιτητές παρέχεται η δυνατότητα να μετεγγράφονται με αίτησή τους, εφόσον φοιτούν και δεν έχουν υπερβεί τα υποχρεωτικά εξάμηνα φοίτησης για τη λήψη πτυχίου ή εφόσον εισαχθούν τα ακαδημαϊκά έτη 2019-2020, 2020-2021 και 2021-2022 σε Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (Α.Ε.Ι.) της χώρας, στην πλησιέστερη στην οικογενειακή κατοικία τους αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα Α.Ε.Ι., καθ’ υπέρβαση του εκάστοτε προβλεπόμενου αριθμού μετεγγραφομένων.

Σημειώνεται ότι το δικαίωμα μετεγγραφής ισχύει και για όλους τους φοιτητές με μόνιμη κατοικία στις πυρόπληκτες περιοχές, συγκεκριμένα:

Περιφέρεια Αττικής:

Περιφερειακή Ενότητα Ανατολικής Αττικής: Δημοτική Ενότητα Νέας Μάκρης του Δήμου Μαραθώνα, Δημοτική Ενότητα Ραφήνας του Δήμου Ραφήνας – Πικερμίου, οικισμοί των Αγίων Αποστόλων, Πανοράματος, Αγίου Ανδρέα και Αγκώνας της Δημοτικής Ενότητας Καλάμου του Δήμου Ωρωπού.
Περιφερειακή Ενότητα Βορείου Τομέα Αθηνών: οικισμός Νταού Πεντέλης της Δημοτικής Ενότητας Πεντέλης του Δήμου Πεντέλης.
Περιφερειακή Ενότητα Δυτικής Αττικής: Τοπική Κοινότητα Κινέττας της Δημοτικής Ενότητας Μεγαρέων του Δήμου Μεγαρέων.

Περιφέρεια Πελοποννήσου:

Περιφερειακή Ενότητα Κορινθίας: Δημοτική Ενότητα Αγίων Θεοδώρων και Δημοτική Κοινότητα Ισθμίας του Δήμου Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων.

Πατήστε εδώ για να δείτε το ΦΕΚ

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων «αξία» στο Facebook ή Follow στο Instagram, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.