Λίγες μέρες ακόμα για τις Μετεγγραφές: όσα πρέπει να γνωρίζετε

Με ιδιαίτερη αγωνία περίμεναν μαθητές και γονείς την εγκύκλιο των μετεγγραφών αφού αποτελεί ένα μείζον θέμα για πολλές οικογένειες. Ως προς την προθεσμία, η πλατφόρμα υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων μετεγγραφής φοιτητών είναι διαθέσιμη από την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου και θα παραμείνει έως και την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου.

Αυτό που χρειάζεται προσοχή είναι ότι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλλουν αίτηση για μία μόνο κατηγορία δικαιούχων. Οι υποψήφιοι που έχουν αδελφό φοιτητή προπτυχιακού κύκλου σπουδών και δεν επιθυμούν να κάνουν χρήση των διατάξεων για τους αδελφούς φοιτητές, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν αίτηση μετεγγραφής με μοριοδότηση. Υπενθυμίζεται ότι οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν αίτηση για μία μόνο κατηγορία δικαιούχων και ως εκ τούτου, αν υποβάλουν οριστική αίτηση μετεγγραφής με μία κατηγορία δικαιούχων, δεν θα έχουν δυνατότητα να υποβάλουν οριστική αίτηση μετεγγραφής με άλλη κατηγορία δικαιούχων.

Σχετικά με τη συμπλήρωση και υποβολή της αίτησης, οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτηση μετεγγραφής τους, μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων www.minedu.gov.gr στην ειδική εφαρμογή μετεγγραφών (https://transfer.it.minedu.gov.gr). Για την είσοδό τους στην ηλεκτρονική εφαρμογή οι αιτούντες θα χρησιμοποιήσουν το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό (password), που τους χορηγήθηκε από τη Γραμματεία της Σχολής ή του Τμήματός τους για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Ιδρύματος, στο οποίο φοιτούν. Οι ενδιαφερόμενοι είναι απαραίτητο να γνωρίζουν τον οκταψήφιο αριθμό υποψηφίου των Πανελλαδικών εξετάσεων, τον οποίο σε περίπτωση που δεν έχουν στη διάθεσή τους, μπορούν να αναζητήσουν στη Γραμματεία της Σχολής/Τμήματος στο οποίο φοιτούν, στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησαν ή στην αρμόδια Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Τα αποτελέσματα των μετεγγραφών θα ανακοινωθούν λίγες μέρες μετά την λήξη της σχετικής προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά την εγκύκλιο.