Πρόγραμμα Προκαταρκτικών «τέκνων Ελλήνων του εξωτερικού» 2019

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα προκαταρκτικών εξετάσεων ιδιωτών υποψηφίων της κατηγορίας «τέκνων Ελλήνων του εξωτερικού κ.τ.λ.» για εισαγωγή ιδιωτών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 με το σύστημα των γενικών πανελλαδικών εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Οι προκαταρκτικές εξετάσεις είναι ενιαίες και κοινές για τους/ις υποψηφίους/ες των Σχολών Αξιωματικών και Αστυφυλάκων και περιλαμβάνουν ψυχοτεχνικές δοκιμασίες, υγειονομικές εξετάσεις και αθλητικές δοκιμασίες. Κάθε υποψήφιος/α θα απασχολείται τρεις (3) συνεχόμενες ημέρες για την ολοκλήρωση των προκαταρκτικών του/ης εξετάσεων από τις αρμόδιες Επιτροπές, ως εξής:
α) Την πρώτη μέρα θα υποβληθεί σε ψυχοτεχνική δοκιμασία.
β) Τη δεύτερη μέρα θα υποβληθεί σε υγειονομική εξέταση (Υγειονομική Επιτροπή Κατάταξης), εφόσον κριθεί ικανός/ή στην ψυχοτεχνική δοκιμασία.
γ) Την τρίτη μέρα θα υποβληθεί σε αθλητική δοκιμασία, εφόσον κριθεί ικανός/ή στην υγειονομική εξέταση.

Πατήστε εδώ για να δείτε το πρόγραμμα, τον τόπο και χρόνο παρουσίασης καθώς και τις γενικές οδηγίες.

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων «αξία» στο Facebook ή Follow στο Instagram, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.