Ψηφίστηκε από τη Βουλή το νομοσχέδιο για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, το ΕΚΠΑ και το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Ολοκληρώθηκε λίγο πριν τα μεσάνυχτα η ψήφιση από την ολομέλεια της Βουλής του σχεδίου νόμου του ΥΠΠΕΘ «Συνέργειες Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας με τα Τ.Ε.Ι. Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας». Η ψηφοφορία ήταν ονομαστική και το αποτέλεσμα ήταν 49 υπέρ έναντι 121 κατά και 3 «παρών».

Aναμένεται η δημοσιοποίηση του ψηφισθέντος νομοσχεδίου (με όλες τις αλλαγές και τις τροπολογίες) και στη συνέχεια η δημοσίευση του νέου νόμου σε ΦΕΚ.

Δείτε εδώ την πλήρη Αιτιολογική Έκθεση