Σημαντική ρύθμιση για τους μαθητές Εσπερινών Λυκείων

Μαθητές που κατά τα σχολικά έτη 2017-2018 και 2018-2019 φοίτησαν στην Α΄ τάξη ημερησίου Λυκείου (Γ.Ε.Λ. – ΕΠΑ.Λ.) επειδή δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις εγγραφής τους στην Α΄ τάξη εσπερινού Λυκείου (Γ.Ε.Λ. – ΕΠΑ.Λ.) κατά την έναρξη των σχολικών ετών 2017-2018 και 2018-2019 λόγω μη συμπλήρωσης του 15ου έτους της ηλικίας τους που απαιτείται για την προσκόμιση δικαιολογητικού νόμιμης εργασίας, έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω ειδικών διατάξεων για τα εσπερινά λύκεια εφόσον φοιτούν τα δύο (2) επόμενα πλήρη σχολικά έτη στις Β΄ και Γ΄ τάξεις εσπερινού Λυκείου (Γ.Ε.Λ. – ΕΠΑ.Λ.).