Σπουδάζοντας Νομική στην Ψηφιακή εποχή!

«Είναι το πιο βαρύ χαρτί του 1ου πεδίου!», «Μπορείς να κάνεις οτιδήποτε με ένα πτυχίο Νομικής!». Είναι γεγονός πως όποιος σκέφτεται να ακολουθήσει το δρόμο των νομικών σπουδών, είναι πιθανό να έχει ακούσει μια παραλλαγή των μυθικών αυτών φράσεων, οι οποίες υπόσχονται έναν παράδεισο προοπτικών σταδιοδρομίας μετά την απόκτηση ενός πτυχίου νομικής. Οι νομικές σπουδές, παρά τις δύσκολες συνθήκες που επικρατούν στην αγορά εργασίας, συνεχίζουν να διατηρούν το υψηλό τους κύρος, εξασφαλίζοντας τα απαραίτητα εφόδια σε όσους τις επιλέγουν προκειμένου να ακολουθήσουν μια καριέρα σχετική με τη μάχιμη δικηγορία, ή, ενδεχομένως, να στραφούν σε μια εναλλακτική «νομική» σταδιοδρομία.

Ένας φοιτητής νομικής λογίζεται λανθασμένα ως ένας μελλοντικός αποκλειστικά δικηγόρος, γιατί στην πραγματικότητα, οι πόρτες που του ανοίγονται μετά το πέρας των σπουδών του είναι πολυάριθμες και εκτείνονται σε πολύ περισσότερα γνωστικά αντικείμενα από όσα μπορεί και ο ίδιος ακόμα να φανταστεί. Και αυτό γιατί οι νομικές σπουδές δεν είναι μια στείρα απομνημόνευση νόμων, όπως πολλοί νομίζουν, αλλά η ενασχόληση με το δίκαιο εν γένει, το οποίο έχει διεπιστημονικό χαρακτήρα και αναπτύσσει πολλαπλές μεταβιβάσιμες δεξιότητες, ικανές να δημιουργήσουν ικανότητες κατάλληλες για ένα υψηλό επίπεδο απασχόλησης, με αποτέλεσμα οι γνώστες του να προσελκύονται από εργοδότες από διάφορους κλάδους και τομείς.

Ο Νομικός συνήθως κάνει τα εξής: Συμβουλεύει και εκπροσωπεί πελάτες σε δικαστήρια, ενώπιον κυβερνητικών οργανισμών και σε ιδιωτικά νομικά θέματα. Επικοινωνεί με τους πελάτες και τους αντιδίκους. Διεξάγει έρευνα και αναλύει νομικά προβλήματα. Ερμηνεύει τους νόμους, τις αποφάσεις και τους κανονισμούς για τα άτομα και τις επιχειρήσεις. Παρουσιάζει τα γεγονότα γραπτώς και προφορικά στους πελάτες ή τους άλλους και τα υποστηρίζει για λογαριασμό τους. Προετοιμάζει και καταθέτει νομικά έγγραφα, όπως αγωγές, προσφυγές, διαθήκες, συμβόλαια.

Στην Ψηφιακή εποχή, όμως, η τεχνολογία καλπάζει, αλλάζοντας τα πάντα, σε όλους τους τομείς. Έτσι και η Νομική επιστήμη δεν μπορεί να μείνει θεατής στις εξελίξεις. Γι’ αυτό το λόγο υποψήφιοι φοιτητές Νομικής και δυνάμει Νομικοί Σύμβουλοι του μέλλοντος καλούνται να εντοπίσουν εκείνα τα πεδία ενασχόλησης τα σχετικά με την τεχνολογία και την πληροφορική που θα τους δώσουν το συγκριτικό πλεονέκτημα στην αγορά εργασίας.

Πρώτα απ’ όλα προκύπτει ως ενδιαφέρουσα προοπτική η εξειδίκευση σε κάποιο σχετικό Δίκαιο. Το Τεχνολογικό Δίκαιο στοχεύει στην προώθηση της προηγμένης γνώσης και στην κατανόηση της νομοθεσίας της τεχνολογίας των πληροφοριών, με την ευρύτερη έννοιά της, στο πλαίσιο των διεθνών, ευρωπαϊκών και εγχώριων ρυθμίσεων.

Μια τέτοια εξειδίκευση διερευνά τον πλούτο των νομικών ζητημάτων που σχετίζονται με τη μηχανοργάνωση και το Διαδίκτυο, με βασικό θέμα την εξέλιξη, και συνεχώς αυξανόμενη σύγκλιση των πληροφοριών και των επικοινωνιών. Ο Νομικός που θα εμβαθύνει στο τεχνολογικό Δίκαιο θα διερευνήσει επίσης την αυξανόμενη αξία που αποδίδεται στην πληροφόρηση και θα έχει τη δυνατότητα να συμμετέχει σε πολλούς τομείς της τρέχουσας συζήτησης στο δίκαιο της τεχνολογίας πληροφοριών. Τομείς που καλύπτονται περιλαμβάνουν κανονιστικές προσεγγίσεις στην τεχνολογία των πληροφοριών, τη δικαιοδοσία, την ευθύνη του περιεχομένου, την προστασία της ιδιωτικής ζωής και την προστασία των δεδομένων, την πνευματική ιδιοκτησία, τα πρότυπα και τον ανταγωνισμό, το έγκλημα στον κυβερνοχώρο, το ηλεκτρονικό εμπόριο, και το ψηφιακό χάσμα, την ηλεκτρονική υπογραφή, τη μη ζητηθείσα εμπορική επικοινωνία (Spamming), τα Domain Names, την προστασία του καταναλωτή στο Διαδίκτυο, την ηλεκτρονική τραπεζική (e-banking), ηλεκτρονικές πληρωμές και πιστωτικές κάρτες.

Παράλληλα θα μπορούσε ένας νομικός να συνδυάσει το πτυχίο του με σπουδές πάνω στην Επιστήμη των Υπολογιστών και να είναι περιζήτητος. Ο κόσμος της Πληροφορικής, της Τεχνολογίας Πληροφοριών, του Διαδικτύου και άλλων τομέων που σχετίζονται με τον υπολογιστή αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Οι κυβερνήσεις προσπαθούν να αναπτύξουν νόμους για να αντιμετωπίσουν τη νέα τεχνολογία που είναι τόσο διαφορετική και δύσκολο να προσαρμοστεί στο παλιό πλαίσιο. Πρόκειται για μια συναρπαστική και κρίσιμη στιγμή στο Δίκαιο των υπολογιστών και οι κυβερνήσεις, οι επιχειρήσεις και οι ιδιώτες βρίσκονται διαρκώς αντιμέτωποι με νέες προκλήσεις. Οι κυβερνήσεις αγωνίζονται να αναπτύξουν νόμους που διέπουν τον διαδικτυακό βανδαλισμό, τις κυβερνοεπιθέσεις, τον εκφοβισμό, την πειρατεία, την κλοπή ταυτότητας και πολλά άλλα επείγοντα ζητήματα. Καθορίζονται περιοχές ευθύνης, ενώ γίνεται και κατανομή των εξουσιών που διέπουν το Διαδίκτυο. Ο ρόλος της κυβέρνησης διαμορφώνεται και οι Νομικοί Σύμβουλοι με μια βαθιά κατανόηση της επιστήμης των υπολογιστών είναι πιο αναγκαίοι από ποτέ. Η κατανόηση της επιστήμης των υπολογιστών είναι ανεκτίμητη γνώση πολύ σπάνια στον τομέα, καθιστώντας την επιστήμη των υπολογιστών πολύ ισχυρή επιλογή για όσους ενδιαφέρονται για τον τομέα του Δικαίου.

Επιμέλεια κειμένου: Σύμβουλοι Επαγγελματικού Προσανατολισμού & Σταδιοδρομίας EMPLOY

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων «αξία» στο Facebook ή Follow στο Instagram, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.