Το «δυσκολότερο» μηχανογραφικό των τελευταίων ετών

Οι συμβουλές για την συμπλήρωση του μηχανογραφικού από τον σύμβουλο σταδιοδρομίας Χρήστο Ταουσάνη σε εκδήλωση της Ένωσης Φροντιστηρίων Μέσης Εκπαίδευσης Ρεθύμνου

Ως το δυσκολότερο μηχανογραφικό της τελευταίας 20ετίας, σε ένα εκπαιδευτικό και ακαδημαϊκό περιβάλλον με πολλές αλλαγές, χαρακτήρισε τη διαδικασία στην οποία πρόκειται να μπουν τις επόμενες ημέρες οι υποψήφιοι φοιτητές ο σύμβουλος σταδιοδρομίας και διδάκτορας του ΑΠΘ, Χρήστος Ταουσάνης, που ήταν ομιλητής στην εκδήλωση που οργάνωσε για μία ακόμα φορά φέτος και πραγματοποίησε η Ένωση Φροντιστηρίων Μέσης Εκπαίδευσης Ρεθύμνου το απόγευμα της Τετάρτης στο Ωδείο.

Εκατοντάδες υποψήφιοι φοιτητές, αλλά και παιδιά που φοιτούν σε μικρότερες τάξεις του λυκείου, ήταν παρόντες για να ακούσουν συμβουλές για το πώς θα επιλέξουν να συμπληρώσουν το μηχανογραφικό τους, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την μελλοντική τους επαγγελματική αποκατάσταση.

Καλωσορίζοντας τους μαθητές, ο πρόεδρος της ένωσης, Γιώργος Χαμαράκης απευθύνθηκε προς αυτούς και τόνισε πως «μην ξεχνάμε ότι εμείς με τη σωστή συμπλήρωση του μηχανογραφικού μας θα αποτελέσουμε τον σημαντικότερο παράγοντα διαμόρφωσης των βάσεων των σχολών.

H Ένωση Φροντιστηρίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού μας, καθένας από εμάς, οι καθηγητές σας, αλλά και οι γονείς σας είμαστε δίπλα σας για να ολοκληρώσετε με τη μέγιστη δυνατή επιτυχία τον στόχο σας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ εκ μέρους για την εμπιστοσύνη και την αγάπη σας όλα αυτά τα χρόνια».

ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ο κ. Ταουσάνης, μιλώντας στην Κρητική Επιθεώρηση και στο GOODnet.gr αναφέρθηκε το νέο ακαδημαϊκό περιβάλλον και στις βασικές αρχές που πρέπει να τηρηθούν από έναν υποψήφιο για την σωστή συμπλήρωση του μηχανογραφικού: «Φέτος είναι το δυσκολότερο μηχανογραφικό της τελευταίας 20ετίας. Έχουμε πολλές αλλαγές, έχουμε νέα τμήματα, έχουμε νέο ακαδημαϊκό χάρτη γεμάτο με πολλές εκπλήξεις, που καλούνται τα παιδιά, οι εκπαιδευτικοί, οι σύμβουλοι να αποδελτιώσουν και πρέπει να γίνουν προσεκτικές κινήσεις από όλους τους υποψηφίους.

Υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές για να κάνει ο υποψήφιος το καλύτερο μηχανογραφικό.

Πρέπει να κάνουμε μία λεπτομερή έρευνα και ανάλυση των τμημάτων του πεδίου μας. Αυτό σημαίνει να δούμε τα προγράμματα σπουδών, να δούμε τα επαγγελματικά μας δικαιώματα, να δούμε στοιχεία που σχετίζονται με τις προοπτικές του κάθε τμήματος.  Να ανοίξουμε την ψαλίδα των επιλογών. Δεν παίρνουμε τις περσινές βάσεις και με κριτήριο αυτές να συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό. Προσπαθούμε να δούμε τι μας αρέσει από τα τμήματα και πολύ προς τα πάνω και πολύ προς τα κάτω όσον αφορά τη διακύμανση, συμπληρώνουμε σχολές

Βασικότερο: βάζουμε πάνω από όλα τα θέλω μας, τις κλίσεις μας και τα ενδιαφέροντα μας και προσπαθούμε να πετύχουμε τον μαγικό συγκερασμό, που είναι να βρούμε τις μας αρέσει και πως μπορεί να συνδυαστεί με ένα πρόγραμμα σπουδών που θα έχει τις καλύτερες προοπτικές.

Επίσης, κάτι που πολλές φορές προσπερνάνε και οι γονείς και οι υποψήφιοι είναι ότι πρέπει να έχουν κατά νου ότι όσοι δικαιούνται μεταγραφές, θα πρέπει αυτή την παράμετρο να την υπολογίσουν τώρα που θα συμπληρώσουν το μηχανογραφικό τους και θα το χρησιμοποιήσουν σε δεύτερη φάση. Δηλαδή, κοιτάζω να δω τι αντιστοιχίες έχουν τα τμήματα προέλευσης και τα τμήματα που θα επιθυμήσω στη συνέχεια να πάω».

ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ

Από το υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι βαθμολογίες των Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ προγραμματίζεται να ανακοινωθούν σήμερα Παρασκευή 28-6-2019, μετά τις 13:00 μ.μ. σε όλα τα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της χώρας. Διευκρινίζεται ότι οι καταστάσεις που θα αναρτηθούν στα Λύκεια θα περιέχουν μόνο τον κωδικό κάθε υποψηφίου και τα βαθμολογικά του στοιχεία ανά εξεταζόμενο μάθημα και όχι τα ονομαστικά στοιχεία του.

Ταυτόχρονα, όλοι οι υποψήφιοι θα μπορούν να βρίσκουν τη βαθμολογία τους στην ιστοσελίδα http://results.it.minedu.gov.gr πληκτρολογώντας τον 8-ψήφιο κωδικό τους και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο του υποψηφίου σε κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες. Την ίδια ημέρα προγραμματίζεται να ανακοινωθούν στατιστικά στοιχεία για τις φετινές βαθμολογικές επιδόσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ.

Από την Πέμπτη 4-7-2019 και μετά, όλοι οι υποψήφιοι θα μπορούν να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό τους δελτίο (επιλέγοντας ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ), στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr.

Η προθεσμία για την οριστική υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων λήγει την Δευτέρα 15-7-2019 και είναι αποκλειστική. Μετά την παρέλευση της προθεσμίας κανένας υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο. Όλα τα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (εκτός από την προγραμματισμένη τους εφημερία) θα λειτουργήσουν επιπλέον την Τρίτη 9-7-2019 καθώς και τη Δευτέρα 15-7-2019, για να υποστηρίξουν τους υποψηφίους στην ηλεκτρονική υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων. Προτείνεται οι υποψήφιοι να εκτυπώσουν ή/και να αποθηκεύσουν στον υπολογιστή τους το οριστικοποιημένο μηχανογραφικό (που θα έχει αποκτήσει αυτόματα και αριθμό πρωτοκόλλου), ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορούν να δουν τις τελικές προτιμήσεις τους.

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων «αξία» στο Facebook ή Follow στο Instagram, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.