Δείτε το πρώτο αγγλόφωνο προπτυχιακό του ΕΚΠΑ

Δείτε το πρώτο αγγλόφωνο προπτυχιακό του ΕΚΠΑ!

Το πρώτο αγγλόφωνο προπτυχιακό πρόγραμμα του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου είναι πλέον πραγματικότητα. Όπως δήλωσε η Υπουργός, το προπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΚΠΑ, «BA Program in the Archaeology, History and Literature of Ancient Greece», έχει ήδη προσελκύσει μεγάλο ενδιαφέρον διεθνώς, αποδεικνύοντας ότι η χώρα μας είναι ο πλέον κατάλληλος τόπος για τη διδασκαλία του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, της ιστορίας και της αρχαίας ελληνικής γραμματείας σε ξένους φοιτητές.

Το ΥΠΑΙΘ θα σταθεί αρωγός σε κάθε προσπάθεια εξωστρέφειας των ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων, με στόχο να καταστεί η χώρα μας περιφερειακό κέντρο εκπαίδευσης. To αγγλόφωνο προπτυχιακό «BA Program in the Archaeology, History and Literature of Ancient Greece» είναι το πρώτο που προσφέρει η χώρα μας σε φοιτητές εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το πρόγραμμα διδάσκεται σε οκτώ ακαδημαϊκά εξάμηνα, αποτελούμενο από 32 μαθήματα και δυο σεμινάρια, με κύριο άξονα τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, τη γλώσσα και την ιστορία της Ελλάδας.

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων «αξία» στο Facebook ή Follow στο Instagram, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.