Διεξήχθη με επιτυχία το ετήσιο σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού

Με πολύ μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος το ετήσιο σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού, στην αίθουσα του Ιδρύματος Ζήση με εισηγητή τον σύμβουλο σταδιοδρομίας της εταιρείας EMPLOY και Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. , Κωνσταντίνο Κότιο.

Στην κατάμεστη αίθουσα, εκατοντάδες μαθητές των Λυκείων του Χαλανδρίου και των όμορων δήμων, αλλά και πολλοί γονείς επί ένα τρίωρο παρακολούθησαν μία σύγχρονη προσέγγιση του τρόπου επιλογής επαγγελματικής πορείας μέσα από τις επιλογές που προσφέρονται.

Τη χρονιά αυτή που πρόκειται να εφαρμοστεί για πρώτη φορά το Νέο Εξεταστικό Σύστημα, υπάρχει μεγάλη ανάγκη έγκυρης και έγκριτης  ενημέρωσης προκειμένου να αποφευχθούν λάθη και άστοχες επιλογές, τόσο από τους φετινούς όσο και από τους μελλοντικούς υποψήφιους. Όλα τα παραπάνω, καθώς και τις «έξυπνες» δυνατότητες που φαίνεται να παρέχει το νέο σύστημα, ανέλυσε διεξοδικά στην εισήγηση του ο κ. Κότιος.

Μετά την παρουσίαση ο ομιλητής δέχθηκε πλήθος ερωτήσεων από γονείς και μαθητές, που θέλησαν να μάθουν ειδικές πληροφορίες  που σχετίζονται με τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού, τις ειδικές κατηγορίες, τα επαγγελματικά δικαιώματα των σχολών, τις προοπτικές των επαγγελμάτων κ.ά.

Στιγμιότυπα από το σεμινάριο:

Ευχαριστούμε όλους για τη συμμετοχή σας,
Η διεύθυνση του ομίλου Φροντιστηρίων αξία Χαλανδρίου
diktyo_logo