Ημερίδα για θέματα εφηβείας (εστιασμένη στο άγχος των εξετάσεων)

Αγαπητοί γονείς,

Το Φροντιστήριο μας, κατανοώντας τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς των γονέων, διοργανώνει σε συνεργασία με τις ψυχολόγους-συμβούλους Νίκη Μπίγγου και Γιούλη Δελιέζα, σεμινάριο-συζήτηση για θέματα εφηβείας.

Στη διάρκεια της εκδήλωσης, οι γονείς θα έχετε την ευκαιρία:

• να συζητήσετε με τους ψυχολόγους για θέματα που σας απασχολούν σχετικά με τα παιδιά σας,
  • να πληροφορηθείτε για τους τρόπους χειρισμού και αντιμετώπισης των θεμάτων αυτών και
  • να λύσετε ορισμένες από τις απορίες σας, σχετικά με την εφηβική ηλικία.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 8 Μαΐου 2016 και ώρα 11:00, στην κεντρική αίθουσα του Ιδρύματος Π. Ζήση, Κολοκοτρώνη 5 στο Χαλάνδρι.

Η διάρκεια του θα είναι 2 ώρες και η θεματολογία του θα περιλαμβάνει τις παρακάτω ενότητες:

• Τι είναι το άγχος (συμπτώματα και τρόποι αντιμετώπισης);
  • Πώς μπορούν οι μαθητές να διαχειριστούν το άγχος των εξετάσεων – Ποια είναι η συμβολή των γονέων;
  • Πώς οι γονείς θα μπορούν να αντιμετωπίσουν το δικό τους άγχος κατά την περίοδο των εξετάσεων;
  • Ποιες συμπεριφορές βοηθούν και ποιες επιβαρύνουν έναν αγχωμένο έφηβο;

Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε από κοντά και να συζητήσουμε μαζί σας.

Η Διεύθυνση των Φροντιστηρίων,
Αξία  – Χαλάνδρι

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των φροντιστηρίων αξία στο Facebook, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.