Εισαγωγή στην Πυροσβεστική: Αίτηση και όλα όσα πρέπει να γνωρίζουμε

Τι πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι για τις σχολές της Πυροσβεστικής

Άρθρο του Στράτου Στρατηγάκη

Οι υποψήφιοι για τις σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας αφού υποβάλουν την αίτηση εισαγωγής στην Πυροσβεστική και τα απαραίτητα δικαιολογητικά, συμμετέχουν στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις.

Οι ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων είναι από 19/3/2024 έως 26/3/2024.

Οι υποψήφιοι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: Αυτούς που δεν έχουν συμμετάσχει στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών, της Αστυνομίας ή του Λιμενικού. Αυτοί οι υποψήφιοι συμμετέχουν κανονικά και στα τρία σκέλη των προκαταρκτικών εξετάσεων.

Αυτοί που έχουν υποβληθεί στις προκαταρκτικές εξετάσεις για κάποια από τις υπόλοιπες σχολές, καταθέτουν τη βεβαίωση που έχουν ότι πέρασαν με επιτυχία τις προκαταρκτικές εξετάσεις, αλλά είναι υποχρεωμένοι να εξεταστούν στη μεταφορά αλτήρων, που είναι το μόνο άθλημα που δεν περιλαμβάνεται στις προκαταρκτικές εξετάσεις των υπόλοιπων σχολών.

Στις προκαταρκτικές εξετάσεις συμμετέχουν όλοι οι υποψήφιοι, ακόμη και αυτοί που δεν εξετάζονται στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, αλλά είναι υποψήφιοι με την κατηγορία του 10%.

Δείτε όλα όσα χρειάζεται να γνωρίζετε για την εισαγωγή στην Πυροσβεστική.

Ο τρόπος εισαγωγής

Οδηγίες της Πυροσβεστικής για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό

Ο αριθμός εισακτέων και οι ειδικές κατηγορίες υποψηφίων

Τα δικαιολογητικά

Όρια ύψους – βάρους για την πυροσβεστική

Εφαρμογή υπολογισμού Δείκτη Μάζας Σώματος

Προκαταρκτικές Εξετάσεις

Διαβάστε ολόκληρο τον οδηγό για τις σχολές Πυροσβεστικής στον Οδηγό Σταδιοδρομίας:

Χρησιμοποιήστε τα στοιχεία σύνδεσης που σας έχουν δοθεί από το φροντιστήριο σας.

ΟΔΗΓΟΣ