Σεμινάριο για θέματα εφηβείας – εστιασμένο στο άγχος των εξετάσεων – για γονείς & μαθητές

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Το Φροντιστήριο μας, κατανοώντας τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς σας, διοργάνωσε σε συνεργασία με τις ψυχολόγους-συμβούλους, Νίκη Μπίγγου και Γιούλη Δελιέζα, σεμινάριο-συζήτηση για θέματα εφηβείας. Στη διάρκεια της εκδήλωσης, οι γονείς και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία:

• να συζητήσουν με τις ψυχολόγους για θέματα που τους απασχολούν
  • να πληροφορηθούν για τους τρόπους χειρισμού και αντιμετώπισης των θεμάτων αυτών και
  • να λύσουν ορισμένες από τις απορίες τους, σχετικά με την εφηβική ηλικία.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 6 Μαΐου 2018 και ώρα 11:00, στην κεντρική αίθουσα του Ιδρύματος Π. Ζήση, Κολοκοτρώνη 5 στο Χαλάνδρι.

Σεμινάριο για θέματα εφηβείας, εστιασμένο στο άγχος των εξετάσεων - για γονείς & μαθητές 2

Σεμινάριο για θέματα εφηβείας, εστιασμένο στο άγχος των εξετάσεων – για γονείς & μαθητές

Η διάρκειά του ήταν 2,5 ώρες και η θεματολογία του περιελάμβανε τις παρακάτω ενότητες:

• Τι είναι το άγχος; Πόσο διαφορετικά μπορεί να το βιώνει ο καθένας μας;
  • Άγχος και εφηβεία
  •  Η διαχείριση του άγχους από την πλευρά των μαθητών. Πώς λειτουργεί το άγχος πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τις εξετάσεις; (πρακτικοί τρόποι για τη διαχείρισή του)
  • Πώς μπορούν να βοηθήσουν οι γονείς σε αυτή τη «μάχη» με τις εξετάσεις; Ποια στάση είναι βοηθητική και ποιες συμπεριφορές δεν βοηθούν τους μαθητές;

Ευχαριστούμε που μας δώσατε για άλλη μια φορά την ευκαιρία, να σας δούμε από κοντά και να συζητήσουμε μαζί σας.

Η Διεύθυνση των Φροντιστηρίων,
αξία  – Χαλάνδρι

Μείνετε συντονισμένοι, κάνοντας like στην σελίδα των Φροντιστηρίων αξία στο Facebook, για να ενημερώνεστε άμεσα σχετικά με όλα τα εκπαιδευτικά νέα.