Σχέδιο Νόμου συγχώνευσης ΕΣΔΥ με Πανεπιστήμιο Δυτ. Αττικής

Ιδρύεται Σχολή Δημόσιας Υγείας στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, η οποία συγκροτείται από τα εξής Τμήματα:

• Δημόσιας και Κοινοτικής Υγείας,
• Πολιτικών Δημόσιας Υγείας.

Η ακαδημαϊκή λειτουργία του Τμήματος Πολιτικών Δημόσιας Υγείας αρχίζει με την έναρξη ισχύος του παρόντος. Η εισαγωγή των πρώτων προπτυχιακών φοιτητών αρχίζει από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2020-2021. Η Σχολή Δημόσιας Υγείας και το Τμήμα Πολιτικών Δημόσιας Υγείας έχουν έδρα στην Αθήνα. Το κτιριακό συγκρότημα επί της Λεωφόρου Αλεξάνδρας αριθμός 196, όπου στεγάζεται η Ε.Σ.Δ.Υ., παραχωρείται στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής κατά χρήση για τη λειτουργία της Σχολής και του Τμήματος του προηγούμενου εδαφίου. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας μπορεί να αρθεί η παραχώρηση ή να τροποποιηθεί ο σκοπός της.

Ένταξη των φοιτητών της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Οι εγγεγραμμένοι φοιτητές, κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος, σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών (Π.Μ.Σ.) της Ε.Σ.Δ.Υ., εντάσσονται αυτοδικαίως στο Τμήμα Πολιτικών Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και συνεχίζουν και ολοκληρώνουν το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών σύμφωνα με τους όρους που ίσχυαν κατά την εισαγωγή τους. Το ίδιο ισχύει και για φοιτητές που εγγράφονται σε Π.Μ.Σ., βάσει προκήρυξης που έχει δημοσιευθεί πριν την έναρξη ισχύος του παρόντος. Για την εισαγωγή φοιτητών από το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 και εφεξής, με την εξαίρεση του προηγούμενου εδαφίου, τα προγράμματα αυτά επανιδρύονται, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4485/2017. Για την ολοκλήρωση των προγραμμάτων σπουδών, την παροχή τίτλων σπουδών, την έκδοση πιστοποιητικών και πάσης φύσεως βεβαιώσεων, καθώς και τη χορήγηση πιστοποιητικών και βεβαιώσεων σε αποφοίτους της Ε.Σ.Δ.Υ. αρμόδιο είναι το ανωτέρω Τμήμα.